لطفا چند لحظه صبر کنید ...

مقالات فیزیوتراپی

مقالات

مقالات فیزیوتراپیمقالات

فیزیوتراپی پس از عمل جراحی شانه


شانه، یکی از انعطاف پذیر ترین اندام ها در بدن انسان است و این اجازه را به انسان می دهد تا بازوهای خود را به جهت های گوناگون حرکت دهد.

    در ناحیه شانه دسته ای از چهارعضله و تاندون های مربوطه (به نام های سوپرااسپیناتوس Supraspinatus، اینفرااسپیناتوس Infraspinatus، ساب اسکاپولاریس Subscapularis و ترس مینور Teres minor) به  نام روتاتور کاف Rotator cuff یا کلاهک چرخاننده وجود دارند. این عضلات از یک طرف به استخوان کتف(اسکاپولا) متصل شده و از طرف دیگر به توسط تاندون مشترکشان به کمی پایینتر از سر استخوان بازو و در واقع به بالای این استخوان متصل می شوند.


بیشتر بدانید


مقالات

فیزیوتراپی آرنج برای سندرم تونل-کوبیتال


فیزیوتراپی آرنج برای برای سندرم تونل کوبیتال( درگیری عصب اولنار)

فیزیوتراپی آرنج، سندرم تونل کوبیتال درد ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب اولنار است. این درد از گردن شروع می شود و در سمت داخلی بازوی فرد کشیده شده وسپس ازپشت استخوان آرنج عبور میکند.

این سندرم می تواند به وسیله تاثیر مستقیم یا فشار ناشی از استخوان، عضله یا بافت همبند بر روی عصب اولنار باشد. این عصب مسئول انتقال حس از انگشت کوچک و نیمی از انگشت حلقه است همچنین تحریکات مغز را به عضلات می رساند و نتیجتا فرد میتواند مچ دست را خم کند و همچنین این امکان را می دهد جسمی را بین انگشت شست و اشاره بگیرید یا فشار دهید.

اکثر افراد سندرم تونل cubital را با حس درد یا سوزن سوزن شدن در سمت داخل ساعد و یا در طول انگشت کوچکشان تجربه می کنند این احساس همان احساسی است که شما در هنگام آسیب استخوان آرنجتان تجربه میکنید.


بیشتر بدانید
مقالات

فیزیوتراپی تخصصی پیچ خوردگی مچ پا


پیچ خوردگی مچ پا و پارگی رباط مچ پا  از شایع‌ترین انواع آسیب‌های وارده به مچ پا می‌باشد. روزانه تقریباً مچ پای ۲۵ هزار نفر پیچ می‌خورد،  این آسیب می‌تواند در هنگام پیاده‌روی در خیابان، قدم زدن در خانه یا در حال انجام تمرین‌های ورزشی و فعالیت‌های تناسب اندام رخ دهد.

  • افتادن از لبه‌ی پیاده‌رو یا مکانی دیگر
  • پیچ خوردن یا تاب خوردن مچ پا در هنگام پیاده‌روی یا دویدن
  • فرود آمدن پس از پریدن درحالی که زاویه مچ پا اشتباه باشد
  • پیچ خوردن یا تاب خوردن مچ پا به دلیل پوشیدن کفش پاشنه بلند

موارد فوق نشان می‌دهد که چقدر راحت مچ پای افراد در هنگام انجام فعالیت‌های منظم و روزانه پیچ می‌خورد.


بیشتر بدانید
مقالات

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو


تعویض مفصل زانو که به آن آرتروپلاستی زانو Knee arthroplasty هم میگویند نوعی جراحی است که با استفاده از آن سطح مفصلی استخوان های ران و ساق در مفصل زانو را با یک سطح مصنوعی جایگزین می کنند.
مهمترین هدف تعویض مفصل زانو از بین بردن دردی است که در زانو براثر ساییدگی و آرتروز، روماتیسم و یا تخریب سطح مفصلی ایجاد شده است. بدست آوردن دامنه حرکتی مطلوب در مفصل زانو و اصلاح تغییر شکل های ایجاد شده در زانو از دیگر بکار گیری مفصل مصنوعی زانو است.


بیشتر بدانید
مقالات

فیزیوتراپی خشکی و یخ زدگی شانه


شانه یخ زده  یا “چسبندگی کپسول شانه” عارضه‌ای است که درد ،بی حرکتی و خشکی مفصل شانه مشخصه اصلی آن به شمار می‌رود. علایم خشکی شانه، درد و بی حرکتی  معمولاً به تدریج شروع، به مرور زمان تشدید و در نهایت عموماً ظرف یک تا سه سال برطرف می‌شود.. شانه یخ زده حدود ۲ درصد افراد جامعه را درگیر می‌کند. و معمولاً در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی خود را نشان می‌دهد. این بیماری در میان زنان شایع‌تر است.


بیشتر بدانید

کلیه حقوق این سایت برای دکتر سلیمانی فر محفوظ می باشد